ما۲۴نفر

(تارنمای دانشجویان معارف‌اسلامی و علوم‌سیاسی ۹۱ - دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام

ما۲۴نفر

(تارنمای دانشجویان معارف‌اسلامی و علوم‌سیاسی ۹۱ - دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام

محفل ۲۴ دانشجوی معارف‌اسلامی و علوم‌سیاسی دانشگاه امام صادق(ع). سعی می‌کنیم آن‌چه خودمان و دیگر دانشجوهای معارف‌اسلامی و علوم‌سیاسی به آن نیاز دارند را منتشر کنیم.
اگر شما هم اطلاعاتی برای انتشار دارید، با ما به اشتراک بگذارید.
منتظر انتقادها و پیشنهادهای شما هستیم.
دوشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۵، ۰۹:۰۰ ق.ظ

کتاب شناخت از دیدگاه فطرت

این کتاب مجموعه درس‌های شهید آیت‌الله دکتر بهشتی است که در تابستان سال 1359 با عنوان «شناخت» در کلاس‌های واحد دانشجویی حزب جمهوری اسلامی تدریس گردیده است. درباره این درس‌ها لازم است به چند نکته توجه شود. نخست آن که چالشی که در آن سال ها توسط اندیشه های مارکسیستی در اذهان مبارزان و فعالان پدید آمده بود و این شاخه تفکر غربی را به عنوان تنها ایدئولوژی علمی معرفی می‌کرد، دکتر بهشتی را بر آن داشت که اولاً موضع تفکر اسلامی را در قبال آن روشن و منقح سازند و ثانیاً، اعضای حزب جمهوری را به سلاح منطق و معرفت در برابر گروه های سیاسی که خط‌ مشی آنها بر ایدئولوژی مارکسیستی یا شبه مارکسیستی تکیه زده بودند مجهز کنند تا توانایی برخوردی منطقی و مستدل داشته باشند.

با توجه به کثرت نوشتارها و گفتارهای موجود در آن زمان دربارة مسأله شناخت و شبهات فراوانی که پیامد نشر آن ها بود، چنانچه در فصل های کتاب حاضر نیز مشهود است، دکتر بهشتی تلاش بر این دارد که به زبانی ساده و قابل فهم برای افرادی که احیاناً دارای سابقة مطالعات فلسفی نیستند به طور فشرده و منظم به مبحث مذکور بپردازند. اما انگیزة ارائة این مباحث صرفاً به برخوردی انفعالی در قبال وضعیتی که پدیدآورنده عمده آن رواج اندیشه های مادی گرایانه و به ویژه مارکسیستی در دهه چهل و پنجاه بود محدود نمی شود.
دکتر بهشتی با عنوان این مباحث درصدد تشریح ایدئولوژی انقلاب و حرکت اسلامی در ایران نیز هست. رهیافت برگزیده در این کتاب، شیوة بحث فلسفی به دور از پیچیدگی هایی است که تنها اهل فن به آن آگاهی دارند. موضوع بحث های مطرح شده معطوف به یکی از گونه های ارتباط انسان با محیط زندگی اش، یعنی رابطه آگاهی و شناخت است. این رابطه آگاهانه، میان انسان و خویشتن او نیز برقرار است که آن را "خودآگاهی" می نامیم. اهمیت طرح مبحث شناخت، حتی در زمانه ما که دیگر نام و نشانی از اندیشه های مادی و مارکسیستی در جامعة ما نمانده، با توجه به انسان شناسی دکتر بهشتی روشن تر می شود. از دیدگاه ایشان، وجه تمایز انسان از دیگر موجودات، آزادی اوست و این آزادی در انتخابگری وی تبلور می یابد. از همین رو، شناخت و آگاهی انسان مقدمه ای لازم برای انتخاب آگاهانه اش می باشد و بحث دربارة شناخت که اساساً موضوعی است مربوط به حوزه معرفت شناسی، ضرورتی انکارناپذیر می یابد.

دریافت کتاب
حجم: 794 کیلوبایت

نظرات (۰)

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی